Coraz więcej osób decyduje się na zakładanie własnej działalności gospodarczej. Samozatrudnienie ma wiele zalet, o niektórych być może niewiele osób wie. Warto zacząć od wytłumaczenia samej definicji tego słowa, a mianowicie samozatrudnienie to sytuacja, w której osoba fizyczna podejmuje działalność gospodarczą na własny rachunek i na własną odpowiedzialność.

Osoba fizyczna i działalność gospodarcza

Warto również zapoznać się z definicją osoby fizycznej i działalności gospodarcze, aby lepiej zrozumieć istotę tematu. Osoba fizyczna to człowiek posiadający prawa i zobowiązania. Swoją pełną zdolność do samodzielnego kształtowania swojej sytuacji prawnej uzyskuje w momencie ukończenia 18 roku życia. Należy pamiętać, że osoba fizyczna nie jest osobą prawną. Natomiast działalność gospodarcza to firma, założona przez przedsiębiorcę, innymi słowy jest to aktywność przedsiębiorcy działającego na rynku. Osoba fizyczna, która podejmuje się założenia działalności gospodarczej, podlega ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Podsumowując, w Polsce na ogół termin „samozatrudnienie” odnosi się do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Często dochodzi do sytuacji, w której pracodawca zmusza pracowników do samozatrudnienia, aby obniżyć w ten sposób koszty oraz uniknąć obowiązków wynikających z kodeksu pracy.

Zalety prowadzenia działalności gospodarczej

Biorąc pod uwagę sytuację, gdy pracodawca współpracuje z pracownikiem na zasadzie samozatrudnienia, korzyści są obopólne. Poznaj najważniejsze zalety wynikające z samozatrudnienia:
  1. Możliwość współpracy z wieloma pracodawcami - samozatrudniony nie musi ograniczać się do jednego zleceniodawcy i może przyjąć więcej zleceń,
  2. Szansa na spełnienie zawodowe - podejmując się  samozatrudnienia, mamy szansę na spełnienie własnych wizji. Nikt nie ogranicza naszych pomysłów,
  3. Wyższa pensja - pracodawca obniża koszty, a tym samym może zaproponować wyższe wynagrodzenie,
  4. Swoboda - kiedy prowadzimy własną działalność gospodarczą, sami decydujemy, jak wygląda nasza praca i jej czas.
Wytrwałe osoby zapewne spełnią się w tej formie zatrudnienia i będą rozwijać swoją firmę. Warto wspomnieć, że Polska pod względem liczby osób prowadzących własną działalność gospodarczą znajduje się na najwyższej pozycji wśród krajów europejskich. Zobacz też:
osoba współpracująca ulga na złe długi ministerstwo finansów e deklaracje