Konkurencja na rynku e-commerce jest ogromna. Konsumenci porównują produkty, ceny, sprawdzają opinie o konkretnych artykułach - wszystko po to, aby dokonać jak najlepszego a przede wszystkim najtańszego zakupu. Lojalność klientów w sklepie internetowym jest czymś najcenniejszym dla jego właściciela, dlatego nie zdobywa się jej z dnia na dzień (Jak założyć sklep internetowy?). Jednak konkurowanie samą ceną nie jest kluczowym elementem w budowaniu relacji klient-sprzedawca. Poznaj inne sposoby na zdobycie lojalności klientów w e-sklepie.

Wizerunek

Należy pamiętać, że sklep jest marką. Dla klienta ważna jest cena, ale istotne jest także opowieść jaką niesie za sobą sklep/marka. Dlatego już podczas zakładania e-biznesu należy określić, kto jest odbiorca naszej marki oraz co chcemy mu przekazać. Jest to ważne, ponieważ pozwoli nam to na określenie, czym będziemy się wyróżniać na tle konkurencji.

Komunikacja firmy z klientem musi być szczera i bezpośrednia, aby zdobyć lojalność klientów.

E-mail marketing

Dobrze prowadzony e-mail marketing pozwoli Ci zdobyć lojalność klientów. Zbieraj adresy mailowe i buduj wartościową bazę mailingową. Wysyłaj personalizowane newslettery, czyli takie które będą nawiązywały np. do historii zamówień lub wyszukiwań danego klienta. Informuj klientów o nowościach w ofercie czy aktualnych promocjach. Jednak należy pamiętać, aby nie zasypywać klienta wiadomościami, ponieważ jest to gwarancja, że wraz z kolejnym mailem trafimy po prostu do SPAM-u.

Klient jest  Social

Bądź tam gdzie jest klient - czyli w Social Media! W dzisiejszych czasach chyba każda marka, powinna wykorzystywać media społecznościowe w komunikacji ze swoimi klientami. Jest to także swego rodzaju opowiadanie historii marki, kreowanie jej wizerunku. Klienci chcą być informowani (ale nie zasypywani) o wydarzeniach w naszej firmie, ponieważ czują się wtedy docenieni przez markę! Komunikacja w kanałach social media to także bliższa relacja - klienci mogą rozmawiać z marką, co także może pomóc w zdobywaniu ich lojalności.

Personalizacja

Jest to jedna z najbardziej skutecznych metod, aby zdobyć lojalność klientów. Klienci lubią być wyróżnieni, nie chcą być traktowani jako masa. Dlatego warto zadbać o spersonalizowaną komunikację, np. wysłać życzenia z okazji urodzin klientów. Warto zadbać także o ofertę dostosowaną do potrzeb, zainteresowań lub poprzednich zakupów klientów. Daje to poczucie wyjątkowości, a nie masowego mailingu.

Spójna strategia marki daje spore szanse na zdobycie lojalnych klientów. Komunikacja z klientem nie może być chaotyczna - liczy się konsekwencja. Nagradzajmy i doceniajmy naszych klientów, ponieważ lojalny klient to skarb dla każdej marki. Polecamy: kalkulator netto