Szeroko rozumiana branża budowlana zajmująca się m.in. wykończeniami wnętrz, projektowaniem, nadzorowaniem i kierowaniem budowami jest uwzględniona przez ustawę wśród innych zawodów jako kwalifikująca się rozliczenia za pomocą ryczałtu. Czy stawki procentowe przypisane dla tej grupy zawodowej są korzystne by branża budowlana mogła się rozliczać ryczałtem?

Stawki dla budowlańców

Osoby, których działalność gospodarcza zajmuje się świadczeniem usług budowlanych jest objęta atrakcyjną stawką opodatkowania w wysokości 5,5% przychodów w firmie (rozliczając się ryczałtem nie ma możliwości odjęcia poniesionych kosztów). Porównując to do innych form rozliczenia, jest to całkiem korzystna stawka, bowiem w podatku liniowym wynosi ona 19%.

Ryczałt - inne kwestie

Rozważając ryczałt jako formę opodatkowania właściwą dla prowadzonej działalności nie można pominąć najistotniejszych zasad dotyczących tego rozliczenia. W ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym określono pewne ograniczenia. Z rozliczenia za pomocą ryczałtu są przedsiębiorcy prowadzący pewne rodzaje działalności jak apteki czy handel częściami do pojazdów mechanicznych, małżonkowie, którzy chcieliby rozliczać się razem, osoby samotnie wychowujące dzieci, oraz przedsiębiorstwa, których dochód przewyższa kwotę 2 mln euro.