Era epidemii spowodowała, że ciężej dostać się do lekarza ale dzięki nowoczesnym rozwiązaniom teleinformatycznym możliwe jest uzyskanie porady zdalnie. E-recepta pozwala na uzyskanie leków bez konieczności wizyty u lekarza. Czym jest e-recepta i jak ją uzyskać wyjaśniamy w artykule!

Jak uzyskać e-receptę?

E- recepta to elektroniczny dokument, który jest alternatywą dla wersji papierowej. To recepta, którą lekarz wystawia w systemie elektronicznym. Można ją dostać jako:

  • SMS na telefon —  4-cyfry kodu. 
  • e-mail z załączonym plikiem PDF — ten plik to e-recepta. 

E-recepta oprócz tego, że jest sporą wygodą ma też wiele innych zalet np. jest czytelna, a więc nie ma ryzyka, że pacjent otrzyma inny lek, do tego nie można jej zgubić, a wykorzystać ją można w każdej aptece w Polsce. 

Ile ważna jest e-recepta?

E-recepty na niektóre leki mają z góry określony termin ważności:

  • najmniej czasu masz na wykupienie antybiotyku — tylko 7 dni
  • e-recepta na preparaty immunologiczne będzie ważna przez 120 dni.

Pozostałe e-recepty co do zasady są ważne przez 30 dni. E-recepta może być także ważna przez 1 rok (365 dni). Taką e-receptę otrzymają m.in. pacjenci chorzy przewlekle, którzy na stałe przyjmują określone leki. 

Jak wykupić leki mając e-receptę?

Leki z e-recept można wykupić w aptece w całej Polsce. Co ważne pacjent może wykupić część leków w jednej aptece, a część w drugiej. Jest to duże ułatwienie np. w podroży. Wszystkie przepisane opakowania jednego leku trzeba jednak wykupić w tej samej aptece, w której wykupiono pierwsze opakowanie. Można rozłożyć ten zakup w czasie i najpierw kupić tylko jedno opakowanie, a dopiero po jakimś czasie kolejne. Jednak po to kolejne opakowanie leku należy udać się do tej apteki, w której zakupiono pierwsze opakowanie. Inna apteka go nie sprzeda.

Oto jakie przykłady podaje strona https://pacjent.gov.pl/ jeśli: 

  • Lekarz przepisał Ci jedno opakowanie jednego leku? Wykupisz je w dowolnej aptece.
  • Lekarz przepisał Ci kilka różnych leków? Możesz wykupić każdy z nich w innej, dowolnej aptece, ale jeśli kupujesz np. tylko jedno z trzech przepisanych opakowań leku, to po drugie i trzecie musisz wrócić do tej samej apteki, w której kupiłeś/aś pierwsze. 
  • Lekarz przepisał Ci trzy opakowania leku A i jedno opakowanie leku B? W Aptece I wykupiłeś/aś pierwsze opakowanie leku A. Leku B nie było. Lek B kupiłeś/aś w Aptece II. Po pozostałe opakowania leku A idziesz do Apteki I. 

E- recepta to duża wygoda i bezpieczeństwo dla wszystkich pacjentów. Takie rozwiązania są bardzo potrzebne szczególnie teraz, kiedy panuje epidemia koronawirusa.